Nedávno se na facebooku rozeběhlo téma ohledně závadnosti nebo prospěšnosti imigrace, kde jsem do diskuze vložil příspěvek: „Imigranti a zahraniční pracovníci slouží kapitálu jako průmyslová rezervní armáda nezaměstnaných, což Karel Marx věrohodně popsal ve svých svazcích s názvem Kapitál nebo Mzda, cena a zisk.“
V těchto svazcích se mimo jiné uvádí: „Nezaměstnanost je konstantním a nezbytným rysem kapitalismu. Vládnoucí třída nutí značný počet pracovníků v nezaměstnanosti konkurovat se zaměstnanými, a tak vytvářet tlak na snižování mezd. Tato reservní průmyslová armáda poskytuje kapitalistovi flexibilitu, aby tak nezaměstnaní mohli urychleně nastoupit za nižší mzdu během ekonomické expanze.“
Na tento příspěvek odpověděl Filip Z.: „Aha, tak proto mají v Německu tak nízké mzdy a u nás máme takový blahobyt. Konečně mi to někdo vysvětlil.“ Takovým ekonomicky negramotným lidem nezbývá než odpovědět: „V České republice se vyrobí šrouby za 150 korun (práce) a v Německu se k tomu přidá nálepka za 450 korun (propagace a prodej). Tak se tedy vydělává kapitál a v Německu bohatne. Konečně jsem ti to vysvětlil.“
Martin K. se zapojil do diskuze a k příspěvku napsal: „Filip Z., takže podle tvojí logiky se mají nejlíp v rozvojových zemích, konkrétně Turecku, Pákistánu, Ugandě a Libanonu, protože tyto země hostí nejvíc uprchlíků.“ Zde je evidentní, že mezi mladými revolucionáři na volné noze jsou ve většině zastoupeni ekonomičtí hlupáci.
Závěrem
Ačkoliv Češi pracují stejně jako Němci, tak nemají takovou zásobu kapitálu a dobrých strojů jako v Německu. Navíc česká ekonomika je nastavena tak, aby sloužila, nikoli aby bohatla. Takže zatímco se v Tuzemsku vyrobí balení šroubků za 150 korun, tak přes Německo se stihne provádět propagace a prodej zpět do České republiky za 450 korun.
Podle zdrojů z OSN opravdu nejvíce uprchlíků přežívá v relativně chudých zemích, které se nacházejí v blízkosti válečných konfliktů. Nejvíce uprchlíků hostí na Blízkém východě Turecko (3,5 milionu), Pákistán (1,4 milionu), Írán (979 400), v Africe se jedná o Ugandu (1,4 milionu) a Libanon (1 milion). Více na:https://www.unhcr.org/figures-at-a-glance.html